| Manufacturer Part Number: | RT9193-16GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-16GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-16GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.6V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-16GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-16GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-16GB is new and unused, you can buy RT9193-16GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-16GB.
| EP1S40B956C6 | IC FPGA 683 I/O 956BGA | EP1S40B956C6.pdf | |
| XCV400E-8PQ240C | IC FPGA 158 I/O 240QFP | XCV400E-8PQ240C.pdf | |
| ISD4004-08MEI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 8 Min SPI 28-TSOP | ISD4004-08MEI.pdf | |
| LM4667ITL/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 9-uSMD | LM4667ITL/NOPB.pdf | |
| MC74HC175ADR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | MC74HC175ADR2G.pdf | |
| 74HC174DB,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP | 74HC174DB,112.pdf | |
| XC6123F648ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F648ER-G.pdf | |
| LT3980IDE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 2A 14-WFDFN Exposed Pad | LT3980IDE#TRPBF.pdf | |
| TPS72501DCQR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 5.5 V 1A SOT-223-6 | TPS72501DCQR.pdf | |
| RT9198-2HGU5R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA SC-70-5R | RT9198-2HGU5R.pdf |