| Manufacturer Part Number: | RT9193-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Online Catalog | 2.5V to 2.7V | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-25GB is new and unused, you can buy RT9193-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-25GB.
| MBR3540 | DIODE SCHOTTKY 40V 35A DO4 | MBR3540.pdf | |
| PM25CL1A120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 25A Module | PM25CL1A120.pdf | |
| PMPB95ENEAX | MOSFET N-CH 80V 2.8A SOT1220 | PMPB95ENEAX.pdf | |
| NP89N055MUK-S18-AY | MOSFET N-CH 55V 90A TO-220 | NP89N055MUK-S18-AY.pdf | |
| PI6LC48P25104LIE | IC FREQ SYNTHESIZER 8TSSOP | PI6LC48P25104LIE.pdf | |
| ADC1115S125HN/C1:5 | 11 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-HVQFN (6x6) | ADC1115S125HN/C1:5.pdf | |
| AD7937BR-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7937BR-REEL7.pdf | |
| XC4VSX55-10FFG1148C | IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA | XC4VSX55-10FFG1148C.pdf | |
| LPC4367JBD208E | ARM® Cortex®-M4/M0 LPC43xx Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 204MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | LPC4367JBD208E.pdf | |
| PIC32MZ1024EFE064T-I/PT | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MZ1024EFE064T-I/PT.pdf | |
| SCC2691AE1A28,623 | IC UART 28PLCC | SCC2691AE1A28,623.pdf | |
| DS1225AD-70IND+ | IC NVSRAM 64KBIT 70NS 28EDIP | DS1225AD-70IND+.pdf | |
| ADM1817-20AKSZ-RL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ADM1817-20AKSZ-RL7.pdf | |
| TPS62320DRCR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 500mA 10-VFDFN Exposed Pad | TPS62320DRCR.pdf | |
| MP20041DGT-GJ-LF-Z | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.5V 300mA 8-TQFN (2x2) | MP20041DGT-GJ-LF-Z.pdf |