| Manufacturer Part Number: | RT9193-27GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-27GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-27GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.7V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-27GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-27GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-27GB is new and unused, you can buy RT9193-27GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-27GB.
| UPS760E3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 60V 7A POWERMITE3 | UPS760E3/TR13.pdf | |
| SPU07N60S5 | MOSFET N-CH 600V 7.3A TO-251 | SPU07N60S5.pdf | |
| SY87700LZG-TR | IC CLK DATA REC SDH 175MBPS | SY87700LZG-TR.pdf | |
| MC68MH360ZP25L | CPU32+ Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 25MHz 357-PBGA (25x25) | MC68MH360ZP25L.pdf | |
| KMPC860TZQ80D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 357-PBGA (25x25) | KMPC860TZQ80D4.pdf | |
| DS2483Q+T | 1-Wire® Controller I²C Interface 8-TDFN (2x3) | DS2483Q+T.pdf | |
| ISD4002-120S | Voice Record/Playback IC Multiple Message 2 Min SPI 28-SOIC | ISD4002-120S.pdf | |
| THS4130CDG4 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | THS4130CDG4.pdf | |
| LM293DR2 | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM293DR2.pdf | |
| AS6C2008-55BINTR | IC SRAM 2M 256KX8 36TFBGA | AS6C2008-55BINTR.pdf | |
| XC6122A544MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A544MR-G.pdf | |
| TLV70533YFMT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 4-DSLGA | TLV70533YFMT.pdf |