| Manufacturer Part Number: | RT9193-29GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-29GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-29GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.9V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-29GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-29GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-29GB is new and unused, you can buy RT9193-29GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-29GB.
| BZX384C10-HE3-18 | Zener Diode 10V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C10-HE3-18.pdf | |
| SMAJ4739AE3/TR13 | Zener Diode 9.1V 2W ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4739AE3/TR13.pdf | |
| PXAC243502FVV1R0XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 28V 850mA 2.4GHz 15dB 68W | PXAC243502FVV1R0XTMA1.pdf | |
| DMP3030SN-7 | MOSFET P-CH 30V 700MA SC59-3 | DMP3030SN-7.pdf | |
| LDC1000EPWRQ1 | Inductance-to-Digital Converter 24 bit 5M SPI 16-TSSOP | LDC1000EPWRQ1.pdf | |
| MAX11903ETP+T | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-TQFN (4x4) | MAX11903ETP+T.pdf | |
| TDA7851F | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 25-Flexiwatt (Vertical) | TDA7851F.pdf | |
| M95020-DRDW3TP/K | EEPROM SPI 2KB 8TSSOP | M95020-DRDW3TP/K.pdf | |
| MIC38C42-1YM | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 14-SOIC | MIC38C42-1YM.pdf | |
| TL431AFDT,215 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL431AFDT,215.pdf | |
| MAX6350CPA | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.02% 15mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX6350CPA.pdf | |
| S-1172B29-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 1A SOT-89-5 | S-1172B29-U5T1G.pdf | |
| MC33761SNT1-030 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 80mA 5-TSOP | MC33761SNT1-030.pdf |