| Manufacturer Part Number: | RT9193-30GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-30GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-30GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-30GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-30GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-30GB is new and unused, you can buy RT9193-30GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-30GB.
| BZT52C22LP-TP | Zener Diode 22V 250mW ±6% Surface Mount SOD-882 | BZT52C22LP-TP.pdf | |
| MPS6534 | TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 | MPS6534.pdf | |
| 2N4858A | JFET N-Channel 40V 8mA @ 15V 360mW Through Hole TO-18 | 2N4858A.pdf | |
| 874003DGI-02LF | IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP | 874003DGI-02LF.pdf | |
| 8N3QV01KG-0088CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0088CDI8.pdf | |
| 66AK2H06AAAW2 | IC DSP ARM SOC 1517BGA | 66AK2H06AAAW2.pdf | |
| FS-662 | MODULE A9M2440 32MB SDRAM FLASH | FS-662.pdf | |
| MB96F625ABPMC1-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB96F625ABPMC1-GSE2.pdf | |
| ADCMP671-1YUJZ-RL7 | Comparator General Purpose Open Drain TSOT-6 | ADCMP671-1YUJZ-RL7.pdf | |
| STR-V153 | Converter Offline Flyback Topology 8-SIP | STR-V153.pdf | |
| NCP1207DR2G | Converter Offline Flyback Topology 8-SOIC | NCP1207DR2G.pdf | |
| XC6123F617ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F617ER-G.pdf | |
| XC6123D538ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123D538ER-G.pdf | |
| LTC2914CDHC-1#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-DFN (5x3) | LTC2914CDHC-1#TRPBF.pdf | |
| UC2863DW | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC2863DW.pdf |