| Manufacturer Part Number: | RT9193-36GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-36GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-36GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.6V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-36GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-36GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-36GB is new and unused, you can buy RT9193-36GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-36GB.
| CDBC5200-HF | DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AB | CDBC5200-HF.pdf | |
| CDLL4757A | Zener Diode 51V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4757A.pdf | |
| KSB834O | TRANS PNP 60V 3A TO-220 | KSB834O.pdf | |
| GP1M006A065F | MOSFET N-CH 650V 5.5A TO220F | GP1M006A065F.pdf | |
| PL130-09QI-R | Clock Buffer/Driver IC 1MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL130-09QI-R.pdf | |
| 8T49N006A-999NLGI8 | IC CLK GENERATOR LVPECL 40VFQFN | 8T49N006A-999NLGI8.pdf | |
| EP1AGX50DF780C6 | IC FPGA 350 I/O 780FBGA | EP1AGX50DF780C6.pdf | |
| M054LBN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro M051™ BN Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH | M054LBN.pdf | |
| MAX3223ECUP+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3223ECUP+.pdf | |
| SN74BCT574NSRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO | SN74BCT574NSRE4.pdf | |
| 93LC76CT-E/MS | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8MSOP | 93LC76CT-E/MS.pdf | |
| W25Q128FWEIG | IC FLASH 128MBIT 104MHZ 8WSON | W25Q128FWEIG.pdf | |
| RT9715DGB | IC PWR SWITCH USB 1.5A SOT23-5 | RT9715DGB.pdf | |
| LM4050QCIM3-4.1/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050QCIM3-4.1/NOPB.pdf | |
| TLV70450DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-23-5 | TLV70450DBVR.pdf |