| Manufacturer Part Number: | RT9193-45GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-45GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-45GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 4.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-45GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-45GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-45GB is new and unused, you can buy RT9193-45GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-45GB.
| 1N2804B | Zener Diode 6.8V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2804B.pdf | |
| BC68PA,115 | TRANSISTOR NPN 20V 2A SOT1061 | BC68PA,115.pdf | |
| DDTA114GCA-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 | DDTA114GCA-7-F.pdf | |
| NB2308AC1DG | IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC | NB2308AC1DG.pdf | |
| 8N3SV75FC-0044CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0044CDI8.pdf | |
| 8N3DV85EC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0023CDI.pdf | |
| MAX1202BEAP | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX1202BEAP.pdf | |
| TMS320F2802PZA | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14) | TMS320F2802PZA.pdf | |
| PIC24FJ32GA102-I/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24FJ32GA102-I/SP.pdf | |
| QS3VH244PAG8 | Bus Switch 1 x 4:1 20-TSSOP | QS3VH244PAG8.pdf | |
| S-80824KNY-B-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | S-80824KNY-B-G.pdf | |
| S-80935CLNB-G65T2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80935CLNB-G65T2U.pdf | |
| XC6121F734MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121F734MR-G.pdf | |
| LM2917MX/NOPB | Frequency to Voltage Converter IC 10kHz ±0.3% 14-SOICN | LM2917MX/NOPB.pdf |