| Manufacturer Part Number: | RT9198-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9198-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9198-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9198-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9198-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9198-18GB is new and unused, you can buy RT9198-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9198-18GB.
| BYG24GHM3/TR3 | DIODE AVALANCHE 400V 1.5A | BYG24GHM3/TR3.pdf | |
| 1N5940C G | Zener Diode 43V 1.25W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5940C G.pdf | |
| SB3229-E1 | IC DSP PREFIT RHYTHM SIP25 | SB3229-E1.pdf | |
| ICL7135CMH+D | Display Driver 4.5 Digit 44-MQFP (10x10) | ICL7135CMH+D.pdf | |
| AX250-1FGG484 | IC FPGA 248 I/O 484FBGA | AX250-1FGG484.pdf | |
| ORT42G5-1BM484I | IC FPGA 204 I/O 484FBGA | ORT42G5-1BM484I.pdf | |
| PIC24FJ128GB110-I/PF | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24FJ128GB110-I/PF.pdf | |
| MAX487ESA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX487ESA+.pdf | |
| ISL28107FBZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | ISL28107FBZ.pdf | |
| MC74LVX126MG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOEIAJ-14 | MC74LVX126MG.pdf | |
| SN74LVC1G97YZPR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC1G97YZPR.pdf | |
| 74HC251DB-Q100J | Multiplexer 1 x 8:1 16-SSOP | 74HC251DB-Q100J.pdf | |
| M29W512GH70N3E | NOR FLASH 64MX8/32MX16 PLASTIC P | M29W512GH70N3E.pdf | |
| 7006S55G | IC SRAM 128KBIT 55NS 68PGA | 7006S55G.pdf | |
| AT28C010E-12JC | IC EEPROM 1MBIT 120NS 32PLCC | AT28C010E-12JC.pdf |