| Manufacturer Part Number: | RT9198-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9198-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9198-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9198-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9198-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9198-33GB is new and unused, you can buy RT9198-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9198-33GB.
| SMAJ4763A-TP | Zener Diode 91V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SMAJ4763A-TP.pdf | |
| NYC008-6JG | SCR 600V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | NYC008-6JG.pdf | |
| FZT955TC | TRANS PNP 140V 4A SOT223 | FZT955TC.pdf | |
| FDMC8854 | MOSFET N-CH 30V 15A POWER33 | FDMC8854.pdf | |
| TPH2900ENH,L1Q | MOSFET N-CH 200V 33A SOP8 | TPH2900ENH,L1Q.pdf | |
| H7N1002LS-E | MOSFET N-CH 100V LDPAK | H7N1002LS-E.pdf | |
| IRF7450PBF | MOSFET N-CH 200V 2.5A 8-SOIC | IRF7450PBF.pdf | |
| 8N3SV76KC-0146CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0146CDI.pdf | |
| XC2V6000-4FF1517I | IC FPGA 1104 I/O 1517FCBGA | XC2V6000-4FF1517I.pdf | |
| CY8C3666AXI-200 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3666AXI-200.pdf | |
| Z8F0431QH020SG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0431QH020SG.pdf | |
| R5F61664MN50FPV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F61664MN50FPV.pdf | |
| PIC16C62B-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C62B-20E/SS.pdf | |
| DSPIC30F6013T-20I/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 132KB (44K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6013T-20I/PF.pdf | |
| LTC1545IG#PBF | 5/3 Transceiver Full Multiprotocol 36-SSOP | LTC1545IG#PBF.pdf |