| Manufacturer Part Number: | RT9198-50GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9198-50GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9198-50GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.22V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9198-50GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9198-50GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9198-50GB is new and unused, you can buy RT9198-50GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9198-50GB.
| RB886CST2R | DIODE SCHOTTKY 5V 10MA VMN2 | RB886CST2R.pdf | |
| 2SA1163-BL,LF | TRANS PNP 120V 0.1A S-MINI | 2SA1163-BL,LF.pdf | |
| PHB32N06LT,118 | MOSFET N-CH 60V 34A D2PAK | PHB32N06LT,118.pdf | |
| 8N4SV76KC-0092CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0092CDI8.pdf | |
| AB1805-T3 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 256B I²C, 2-Wire Serial 16-VFQFN Exposed Pad | AB1805-T3.pdf | |
| LTC2640HTS8-HM10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2640HTS8-HM10#TRPBF.pdf | |
| LTC2644IMS-L8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 12-MSOP | LTC2644IMS-L8#TRPBF.pdf | |
| XC6VCX75T-2FFG484C | IC FPGA 240 I/O 484FCBGA | XC6VCX75T-2FFG484C.pdf | |
| EP20K100FC324-3 | IC FPGA 252 I/O 324FBGA | EP20K100FC324-3.pdf | |
| ATMEGA48PA-MMHR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATMEGA48PA-MMHR.pdf | |
| OPA348AIDBVTG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA348AIDBVTG4.pdf | |
| SN74ACT574PW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74ACT574PW.pdf | |
| SN74LVC574AQPWRQ1 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74LVC574AQPWRQ1.pdf | |
| NCP1217AP100G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP | NCP1217AP100G.pdf | |
| FL7733AMX | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog Dimming 8-SOP | FL7733AMX.pdf |