| Manufacturer Part Number: | RT9702GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC PWR SW USB 1.1A SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9702GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9702GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Switch Type | USB Switch | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:1 | |
| Output Configuration | High Side | |
| Output Type | N-Channel | |
| Interface | On/Off | |
| Voltage - Load | 2 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Rds On (Typ) | 80 mOhm | |
| Input Type | Non-Inverting | |
| Features | Status Flag | |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9702GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9702GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9702GB is new and unused, you can buy RT9702GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9702GB.
| MBRT60035R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 35V 600A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT60035R.pdf | |
| DDZ9687Q-7 | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | DDZ9687Q-7.pdf | |
| MMBTH10LT3G | RF Transistor NPN 25V 650MHz 225mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBTH10LT3G.pdf | |
| 8N3DV85BC-0029CDI | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0029CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0046CDI | VCXO IC 200MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0046CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-1135CDI | VCXO IC 25MHz, 40MHz, 50MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1135CDI.pdf | |
| LTC1411CG#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 36-SSOP | LTC1411CG#TRPBF.pdf | |
| 10M16DCF484C8G | IC FPGA 320 I/O 484FBGA | 10M16DCF484C8G.pdf | |
| MB90911ASPMC-GT-106E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90910 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90911ASPMC-GT-106E1.pdf | |
| MB91F522DSBPMC-GTE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 320KB (320K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB91F522DSBPMC-GTE1.pdf | |
| MB90022PF-GS-153-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-153-BND.pdf | |
| MB90F543PF-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543PF-G.pdf | |
| P89LPC935FDH,529 | 8051 LPC900 Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-TSSOP | P89LPC935FDH,529.pdf | |
| CY8C3244LTI-168 | 8051 PSOC® 3 CY8C32xx Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | CY8C3244LTI-168.pdf | |
| MPC860TCVR50D4 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860TCVR50D4.pdf |