| Manufacturer Part Number: | RTC-62421A |
|---|---|
| Manufacturer: | EPSON |
| Product Category: | Clock/Timing - Real Time Clocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RTC-62421A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RTC-62421A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Real Time Clocks | |
| Manufacturer | EPSON | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Clock/Calendar | |
| Features | Leap Year | |
| Memory Size | - | |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) | |
| Date Format | YY-MM-DD-dd | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Supply, Battery | - | |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.8µA ~ 3µA @ 2V ~ 5V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RTC-62421A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RTC-62421A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPSON all series components. The condition of RTC-62421A is new and unused, you can buy RTC-62421A EPSON with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RTC-62421A.
| CBR10-J020 | RECT BRIDGE 5A 200V CM | CBR10-J020.pdf | |
| SS8P2LHM3_A/H | DIODE SCHOTTKY 20V 8A TO277A | SS8P2LHM3_A/H.pdf | |
| 1N5528B (DO35) | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5528B (DO35).pdf | |
| MAX157BCPA | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX157BCPA.pdf | |
| PIC16LC923-04I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC16LC923-04I/PT.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS-125E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS-125E2.pdf | |
| BH4453F-E2 | HEADPHONE AMP FOR CD PLAYER | BH4453F-E2.pdf | |
| TC4428EOA713 | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC | TC4428EOA713.pdf | |
| MAX6363PUT44+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6363PUT44+T.pdf | |
| XC6122E548MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122E548MR-G.pdf |