| Manufacturer Part Number: | RTC-72421A |
|---|---|
| Manufacturer: | EPSON |
| Product Category: | Clock/Timing - Real Time Clocks |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RTC-72421A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RTC-72421A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Real Time Clocks | |
| Manufacturer | EPSON | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Clock/Calendar | |
| Features | Leap Year | |
| Memory Size | - | |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) | |
| Date Format | YY-MM-DD-dd | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Supply, Battery | - | |
| Current - Timekeeping (Max) | 5µA ~ 10µA @ 2V ~ 5V | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RTC-72421A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RTC-72421A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of EPSON all series components. The condition of RTC-72421A is new and unused, you can buy RTC-72421A EPSON with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RTC-72421A.
| 2EZ91D5E3/TR12 | Zener Diode 91V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ91D5E3/TR12.pdf | |
| CDLL5930C | Zener Diode 16V 1.25W ±2% Surface Mount DO-213AB | CDLL5930C.pdf | |
| 2N3585 | TRANS NPN 300V 2A TO-66 | 2N3585.pdf | |
| GKI10526 | MOSFET N-CH 100V 4A 8DFN | GKI10526.pdf | |
| SY898533LKZ | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 650MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | SY898533LKZ.pdf | |
| LFE3-35EA-9FN484I | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | LFE3-35EA-9FN484I.pdf | |
| M7A3P1000-2FGG256 | IC FPGA 177 I/O 256FBGA | M7A3P1000-2FGG256.pdf | |
| PIC24HJ32GP302-I/SO | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24HJ32GP302-I/SO.pdf | |
| MB90427GAPF-GS-346E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAPF-GS-346E1.pdf | |
| M30878FJAGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/87 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | M30878FJAGP#U5.pdf | |
| R5F2136ACDFA#V0 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F2136ACDFA#V0.pdf | |
| NJU211M | 4 Circuit IC Switch 1:1 175 Ohm 16-DMP | NJU211M.pdf | |
| TS514AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | TS514AID.pdf | |
| SST39VF1682-70-4I-B3KE-T | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF1682-70-4I-B3KE-T.pdf | |
| LTC4357HMS8#TRPBF | OR Controller N+1 ORing Controller N-Channel N:1 8-MSOP | LTC4357HMS8#TRPBF.pdf |