| Manufacturer Part Number: | RU 20A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1.5A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RU 20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RU 20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RU 20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RU 20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RU 20A is new and unused, you can buy RU 20A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RU 20A.
| DZ3S120D0L | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 12V 150mW SSMini3-F3-B | DZ3S120D0L.pdf | |
| SZMM3Z10VST1G | Zener Diode 10V 300mW Surface Mount SOD-323 | SZMM3Z10VST1G.pdf | |
| 859S1601BGILFT | Clock Multiplexer IC 250MHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 859S1601BGILFT.pdf | |
| Z8F042APJ020EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-PDIP | Z8F042APJ020EG2156.pdf | |
| DN3694GFPV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | DN3694GFPV.pdf | |
| ISD4004-08MEDR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 8 Min SPI 28-TSOP | ISD4004-08MEDR.pdf | |
| THS4520RGTT | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 16-QFN (3x3) | THS4520RGTT.pdf | |
| MAX4183EUB+T | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 10-uMAX | MAX4183EUB+T.pdf | |
| SN74LVC1G17DCKJ | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | SN74LVC1G17DCKJ.pdf | |
| PCA8550DB,112 | Multiplexer 1 x 4:4 16-SSOP | PCA8550DB,112.pdf | |
| MAX71334LECQ+T | IC SOC 128K FLASH 100LQFP | MAX71334LECQ+T.pdf | |
| KA79L05AZBU | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 100mA TO-92-3 | KA79L05AZBU.pdf |