| Manufacturer Part Number: | RURD4120S9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1200V (1.2kV) 4A Surface Mount D-Pak |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RURD4120S9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RURD4120S9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.1V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 90ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RURD4120S9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RURD4120S9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of RURD4120S9A is new and unused, you can buy RURD4120S9A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RURD4120S9A.
| GBPC6005-E4/51 | DIODE 1PH 6A 50V GBPC6 | GBPC6005-E4/51.pdf | |
| STTH61W04SW | DIODE GEN PURP 400V 60A TO247 | STTH61W04SW.pdf | |
| 1N5377CE3/TR13 | Zener Diode 91V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5377CE3/TR13.pdf | |
| 2EZ160D/TR8 | Zener Diode 160V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ160D/TR8.pdf | |
| 2EZ170D2/TR8 | Zener Diode 170V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ170D2/TR8.pdf | |
| BC372G | TRANS NPN DARL 100V 1A TO-92 | BC372G.pdf | |
| DMT10H010LCT | MOSFET N-CH 100V TO220AB | DMT10H010LCT.pdf | |
| MK3711DM | IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC | MK3711DM.pdf | |
| X9261TS24-2.7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9261TS24-2.7.pdf | |
| M30260F6BGP#U9A | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/26A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | M30260F6BGP#U9A.pdf | |
| PIC24FJ64GB002T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FJ64GB002T-I/ML.pdf | |
| PIC32MX470F512LT-V/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX470F512LT-V/PF.pdf | |
| MAX322ESA+T | 2 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-SOIC | MAX322ESA+T.pdf | |
| PI7C9X2G303ELBZXE | Wireless Interface 136-aQFN (8x8) | PI7C9X2G303ELBZXE.pdf | |
| PGA113AIDGST | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | PGA113AIDGST.pdf |