| Manufacturer Part Number: | RY2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 3A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RY2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RY2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 200ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RY2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RY2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RY2A is new and unused, you can buy RY2A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RY2A.
| VS-30WQ06FNTRLPBF | Diode Schottky 60V 3.5A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-30WQ06FNTRLPBF.pdf | |
| MMSZ5250B-G3-18 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5250B-G3-18.pdf | |
| STF5N52K3 | MOSFET N-CH 525V 4.4A TO-220FP | STF5N52K3.pdf | |
| 8N4SV76FC-0110CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0110CDI.pdf | |
| TMS320DM642AZDKA6 | IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA | TMS320DM642AZDKA6.pdf | |
| XCV100-4CS144C | IC FPGA 94 I/O 144CSBGA | XCV100-4CS144C.pdf | |
| ASC8852AETK | IC VIDEO PROCESSOR ADV 484TFBGA | ASC8852AETK.pdf | |
| AT49BV1604AT-90CI | IC FLASH 16MBIT 90NS 45CBGA | AT49BV1604AT-90CI.pdf | |
| R1LP0408CSP-5SC#B0 | IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP | R1LP0408CSP-5SC#B0.pdf | |
| LP5521TMX/NOPB | LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) I²C Dimming 25.5mA 20-TuSMD | LP5521TMX/NOPB.pdf | |
| VN920SP13TR | IC DRIVER SINGLE 30A POWERSO-10 | VN920SP13TR.pdf | |
| NCP1400ASN38T1 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.8V 1 Output 100mA (Switch) SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | NCP1400ASN38T1.pdf | |
| LT3008ITS8-5#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 20mA TSOT-23-8 | LT3008ITS8-5#TRMPBF.pdf |