| Manufacturer Part Number: | S1PA-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PA-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PA-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PA-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PA-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PA-E3/85A is new and unused, you can buy S1PA-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PA-E3/85A.
| 1N4736AP/TR8 | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4736AP/TR8.pdf | |
| PEMZ7,315 | TRANS NPN/PNP 12V 0.5A SOT666 | PEMZ7,315.pdf | |
| PIC17C762T-16E/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) OTP 80-TQFP (12x12) | PIC17C762T-16E/PT.pdf | |
| LM3S5P31-IBZ80-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S5P31-IBZ80-C3.pdf | |
| TJA1085HN,118 | 4/4 Transceiver FlexRay 44-HVQFN (9x9) | TJA1085HN,118.pdf | |
| SN75DP159RSBT | IC RETIMER 6GBPS 40WQFN | SN75DP159RSBT.pdf | |
| CTS100LVEL58NG | Multiplexer 1 x 2:1 8-DFN (2x2) | CTS100LVEL58NG.pdf | |
| BD6516F-E2 | IC SWITCH HIGH SIDE 2CH SOP-8 | BD6516F-E2.pdf | |
| IR3088AMPBF | Processor PMIC 20-MLPQ (4x4) | IR3088AMPBF.pdf | |
| XC6124C428ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C428ER-G.pdf | |
| LM4041CEM3X-ADJ | Shunt Voltage Reference IC 10V ±0.5% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4041CEM3X-ADJ.pdf | |
| NX1117C25Z,115 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SC-73 | NX1117C25Z,115.pdf |