| Manufacturer Part Number: | S1PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PB-M3/84A is new and unused, you can buy S1PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PB-M3/84A.
| IDT23S08-4DC8 | IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC | IDT23S08-4DC8.pdf | |
| AD2S80ATD | R/D Converter 10, 12, 14, 16 bit Parallel 40-DIP | AD2S80ATD.pdf | |
| LFXP10C-4F256C | IC FPGA 188 I/O 256FBGA | LFXP10C-4F256C.pdf | |
| SPC5517EBVLQ66 | e200z0, e200z1 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 66MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC5517EBVLQ66.pdf | |
| PIC17C766-16E/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) OTP 84-PLCC (29.31x29.31) | PIC17C766-16E/L.pdf | |
| MC908KK3ECDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC908KK3ECDWE.pdf | |
| MCP23018-E/SP | I/O Expander 16 I²C 3.4MHz 28-SPDIP | MCP23018-E/SP.pdf | |
| SN74LS156D | Decoder/Demultiplexer 2 x 1:4 16-SOIC | SN74LS156D.pdf | |
| S29AS016J70BFV040 | IC FLASH MEM 16MBIT 48FBGA | S29AS016J70BFV040.pdf | |
| MAX5038AEAI18 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | MAX5038AEAI18.pdf | |
| TCR2EN105,LF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.05V 200mA 4-SDFN (0.8x0.8) | TCR2EN105,LF.pdf | |
| UCC383TDKTTT-ADJG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 8.5 V 3A DDPAK/TO-263-5 | UCC383TDKTTT-ADJG3.pdf | |
| LX8582A-00CP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 8.5A TO-220, Power | LX8582A-00CP.pdf | |
| ISL6265AHRTZ | Robust Ripple Regulator™ (R3) Controller, AMD SVI Capable Mobile CPU Voltage Regulator IC 3 Output 48-TQFN (6x6) | ISL6265AHRTZ.pdf |