| Manufacturer Part Number: | S1PBHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PBHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PBHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PBHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PBHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PBHE3/85A is new and unused, you can buy S1PBHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PBHE3/85A.
| BZV55C7V5 | Zener Diode 7.5V ±6% Surface Mount DO-213AA | BZV55C7V5.pdf | |
| F1842CCH400 | SCR Module 400V 40A (DC) Common Cathode - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1842CCH400.pdf | |
| XC3S250E-5FTG256C | IC FPGA 172 I/O 256FTBGA | XC3S250E-5FTG256C.pdf | |
| PIC32MX320F064HT-40I/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX320F064HT-40I/MR.pdf | |
| 73M1906B-IVT/F | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) 20-TSSOP | 73M1906B-IVT/F.pdf | |
| MM74HC240MTCX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MM74HC240MTCX.pdf | |
| DM74ALS244AMSA | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | DM74ALS244AMSA.pdf | |
| PI74FCT16245ATVEX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | PI74FCT16245ATVEX.pdf | |
| BR93L56RFVJ-WE2 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP-BJ | BR93L56RFVJ-WE2.pdf | |
| SST39SF040-45-4I-NHE-T | IC FLASH 4MBIT 45NS 32PLCC | SST39SF040-45-4I-NHE-T.pdf | |
| UCD90124ARGCT | Supervisor 12 Channel 64-VQFN (9x9) | UCD90124ARGCT.pdf | |
| LM4140BCM-2.0 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 8mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM4140BCM-2.0.pdf | |
| AP3585MPTR-G1 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SO Exposed Pad | AP3585MPTR-G1.pdf |