| Manufacturer Part Number: | S1PBHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PBHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PBHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PBHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PBHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PBHM3/84A is new and unused, you can buy S1PBHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PBHM3/84A.
| VS-94MT120KPBF | POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK | VS-94MT120KPBF.pdf | |
| DTA144EMT2L | TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 | DTA144EMT2L.pdf | |
| 8N3SV75AC-0121CDI | VCXO IC 180MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0121CDI.pdf | |
| 8N3DV85KC-0088CDI | VCXO IC 156.25MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0088CDI.pdf | |
| BQ4802LYPWR | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | BQ4802LYPWR.pdf | |
| EPM570GF256C3N | IC CPLD 440MC 5.4NS 256FBGA | EPM570GF256C3N.pdf | |
| CY8C24894-24LTXA | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 56-QFN (8x8) | CY8C24894-24LTXA.pdf | |
| PIC32MM0032GPL028-I/SS | MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP | PIC32MM0032GPL028-I/SS.pdf | |
| LTC1689CS#PBF | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | LTC1689CS#PBF.pdf | |
| 74LVC2G34DW-7 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-363 | 74LVC2G34DW-7.pdf | |
| SN74AHC273DBR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | SN74AHC273DBR.pdf | |
| LTC4121IUD-4.2#TRPBF | IC BATT CHARGER 40V 400MA 16QFN | LTC4121IUD-4.2#TRPBF.pdf | |
| TPS2375PW | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 8-TSSOP | TPS2375PW.pdf | |
| ISL6504ACBN | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 16-SOIC | ISL6504ACBN.pdf | |
| S-1003NB17I-I6T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-6A | S-1003NB17I-I6T1U.pdf |