| Manufacturer Part Number: | S1PDHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PDHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PDHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PDHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PDHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PDHE3/85A is new and unused, you can buy S1PDHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PDHE3/85A.
| MD200K16D2-BP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 200A Chassis Mount Module | MD200K16D2-BP.pdf | |
| 2STBN15D100T4 | TRANS NPN DARL 100V 12A D2PAK | 2STBN15D100T4.pdf | |
| IKD04N60R | IGBT Trench 600V 8A 75W Surface Mount PG-TO252-3 | IKD04N60R.pdf | |
| 8N4DV85BC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0146CDI8.pdf | |
| MAX4800CXZ+T | 8 Circuit IC Switch 1:1 38 Ohm 72-CSBGA (6.0x5.3) | MAX4800CXZ+T.pdf | |
| AT29C010A-12PC | IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP | AT29C010A-12PC.pdf | |
| SST39VF200A-70-4C-M1QE-T | IC FLASH 2MBIT 70NS 48WFBGA | SST39VF200A-70-4C-M1QE-T.pdf |