| Manufacturer Part Number: | S1PG-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PG-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PG-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PG-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PG-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PG-E3/85A is new and unused, you can buy S1PG-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PG-E3/85A.
| S9S08AW60E5MFUE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | S9S08AW60E5MFUE.pdf | |
| PIC16LC72T-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16LC72T-04I/SS.pdf | |
| ZGP323HAH2032G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323HAH2032G.pdf | |
| ADG526AKRZ | 1 Circuit IC Switch 16:1 450 Ohm 28-SOIC W | ADG526AKRZ.pdf | |
| ADG508AKN | 1 Circuit IC Switch 8:1 300 Ohm 16-PDIP | ADG508AKN.pdf | |
| 74VCXH16245TTR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74VCXH16245TTR.pdf | |
| MT48LC64M8A2P-75IT:C TR | IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC64M8A2P-75IT:C TR.pdf | |
| BR24G512FVT-3AGE2 | IC EEPROM I2C BUS 512KBIT 8TSSOP | BR24G512FVT-3AGE2.pdf | |
| CY14E512Q1A-SXIT | IC NVSRAM 512KBIT 40MHZ 8SOIC | CY14E512Q1A-SXIT.pdf | |
| XC6122E741ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E741ER-G.pdf | |
| XC6121D743ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D743ER-G.pdf | |
| MP2214DL-LF-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 14-VFDFN Exposed Pad | MP2214DL-LF-Z.pdf | |
| LT3511EMS#TRPBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable 1 Output 240mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm), 12 leads | LT3511EMS#TRPBF.pdf | |
| ADP2140ACPZ1833R7 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 3MHz 10-WFDFN Exposed Pad, CSP | ADP2140ACPZ1833R7.pdf |