| Manufacturer Part Number: | S1PGHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PGHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PGHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PGHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PGHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PGHE3/84A is new and unused, you can buy S1PGHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PGHE3/84A.
| GB01SLT12-214 | SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 1A | GB01SLT12-214.pdf | |
| 8T49N004A-061NLGI8 | IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN | 8T49N004A-061NLGI8.pdf | |
| MAX195BCPE | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-PDIP | MAX195BCPE.pdf | |
| X9511WSIZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Pushbutton Interface 8-SOIC | X9511WSIZ.pdf | |
| MX7547JP+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 28-PLCC (11.51x11.51) | MX7547JP+T.pdf | |
| MTCH6301-I/PT | IC TOUCH CTRLR 44TQFP | MTCH6301-I/PT.pdf | |
| LM3S1110-IQC25-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1110-IQC25-A2T.pdf | |
| MAX3490CPA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-PDIP | MAX3490CPA+.pdf | |
| AD8541AKSZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | AD8541AKSZ-REEL7.pdf | |
| TLE2022CDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2022CDR.pdf | |
| AD8651ARMZ-REEL | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8651ARMZ-REEL.pdf | |
| OPA2364IDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2364IDRG4.pdf | |
| MAX4168EUB+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-uMAX | MAX4168EUB+T.pdf | |
| DM74ALS240AN | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | DM74ALS240AN.pdf | |
| 74ALVC245MTC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74ALVC245MTC.pdf |