| Manufacturer Part Number: | S1PGHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PGHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PGHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PGHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PGHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PGHE3/85A is new and unused, you can buy S1PGHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PGHE3/85A.
| MBR1080 | Diode Schottky 80V 10A Through Hole TO-220-2 | MBR1080.pdf | |
| T820029004DH | SCR Module 200V 1410A Single Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | T820029004DH.pdf | |
| PMDT670UPE,115 | MOSFET 2P-CH 20V 0.55A SOT666 | PMDT670UPE,115.pdf | |
| TPCA8A04-H(TE12L,Q | MOSFET N-CH 30V 44A 8SOP ADV | TPCA8A04-H(TE12L,Q.pdf | |
| ADN2917ACPZ | IC CLK/DATA REC 11.3 GBPS 24LFCS | ADN2917ACPZ.pdf | |
| 8N3SV76KC-0178CDI8 | VCXO IC 800MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0178CDI8.pdf | |
| MX7820KEWP+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SOIC | MX7820KEWP+T.pdf | |
| AD9740WARUZRL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-TSSOP | AD9740WARUZRL7.pdf | |
| XC4062XL-3HQ304C | IC FPGA 256 I/O 304HQFP | XC4062XL-3HQ304C.pdf | |
| C8051F395-A-GM | 8051 C8051F39x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F395-A-GM.pdf | |
| PIC16C642-04I/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C642-04I/SO.pdf | |
| OMAPL137BZKBD4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 456MHz 256-BGA (17x17) | OMAPL137BZKBD4.pdf | |
| MAX394EUP+T | 4 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 20-TSSOP | MAX394EUP+T.pdf | |
| MAX3209EEUU+ | 6/10 Transceiver Full RS232 38-TSSOP | MAX3209EEUU+.pdf | |
| OPA4330AIDR | Zero-Drift Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | OPA4330AIDR.pdf |