| Manufacturer Part Number: | S1PJ-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PJ-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PJ-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PJ-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PJ-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PJ-E3/85A is new and unused, you can buy S1PJ-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PJ-E3/85A.
| GBJ2508-G-03 | RECTIFIER BRIDGE 25A 800V GBJ | GBJ2508-G-03.pdf | |
| 8N4Q001LG-1045CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1045CDI.pdf | |
| ISL12057IRUZ-T | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-UFDFN | ISL12057IRUZ-T.pdf | |
| ADS828EG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | ADS828EG4.pdf | |
| THS1215CDWRG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SOIC | THS1215CDWRG4.pdf | |
| ATF1504AS-15JI68 | IC CPLD 64MC 15NS 68PLCC | ATF1504AS-15JI68.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-682E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-682E1.pdf | |
| HA4314BCAZ96 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 16QSOP | HA4314BCAZ96.pdf | |
| PCA9557D/DG,118 | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-SO | PCA9557D/DG,118.pdf | |
| CY7C2665KV18-550BZXI | IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA | CY7C2665KV18-550BZXI.pdf | |
| IS61LF25618A-7.5TQLI-TR | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP | IS61LF25618A-7.5TQLI-TR.pdf | |
| IS42S16400F-7TLI | IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP | IS42S16400F-7TLI.pdf | |
| CY14B104L-ZS45XC | IC NVSRAM 4MBIT 45NS 44TSOP | CY14B104L-ZS45XC.pdf | |
| ICE2BS01 | Converter Offline Flyback Topology 67kHz P-DIP-8 | ICE2BS01.pdf | |
| UCD3138128PFC | Power Supply Controller Digital Power Controller 80-TQFP (12x12) | UCD3138128PFC.pdf |