| Manufacturer Part Number: | S1PJ-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PJ-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PJ-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PJ-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PJ-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PJ-M3/85A is new and unused, you can buy S1PJ-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PJ-M3/85A.
| MPS3415 | TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 | MPS3415.pdf | |
| MG17100D-BN4MM | IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700V 150A 690W Chassis Mount D3 | MG17100D-BN4MM.pdf | |
| 8N3Q001FG-0110CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 38.88MHz, 44.736MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0110CDI8.pdf | |
| DS1844S-010 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-SOIC W | DS1844S-010.pdf | |
| MK50DX256CMD10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K50 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13) | MK50DX256CMD10.pdf | |
| R5F212AASNFP#V2 | R8C R8C/2x/2A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F212AASNFP#V2.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9114 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9114.pdf | |
| PIC16C55-10E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C55-10E/SS.pdf | |
| MAX313CSE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 16-SO | MAX313CSE+T.pdf | |
| OPA2134UA/2K5 | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2134UA/2K5.pdf | |
| SN74ABT240ADW | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ABT240ADW.pdf | |
| 72V36100L7-5BB8 | IC FIFO 64X36 7-5NS 144BGA | 72V36100L7-5BB8.pdf | |
| PI3VT32X245B | Bus Switch 8 x 1:1 40-BQSOP | PI3VT32X245B.pdf | |
| 7025L35PF | IC SRAM 128KBIT 35NS 100TQFP | 7025L35PF.pdf | |
| MT47H256M4BT-37E:A | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3.75NS 92BGA | MT47H256M4BT-37E:A.pdf |