| Manufacturer Part Number: | S1PJHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PJHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PJHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PJHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PJHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PJHE3/84A is new and unused, you can buy S1PJHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PJHE3/84A.
| EGL34F-E3/98 | DIODE GEN PURP 300V 500MA DO213 | EGL34F-E3/98.pdf | |
| JANTXV1N5530C-1 | Zener Diode 10V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N5530C-1.pdf | |
| FPAB30BH60 | Power Driver Module IGBT 1 Phase 600V 25A SPM27IA | FPAB30BH60.pdf | |
| 2N6426G | TRANS NPN DARL 40V 0.5A TO92 | 2N6426G.pdf | |
| ADC1175-50CIMT/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Two-Step 24-TSSOP | ADC1175-50CIMT/NOPB.pdf | |
| ADBF606WCBCZ402 | BLACKFIN PROC W/128K SRAM | ADBF606WCBCZ402.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-218E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-218E1.pdf | |
| MC74LVXT4052D | 2 Circuit IC Switch 4:1 26 Ohm 16-SOIC | MC74LVXT4052D.pdf | |
| LTC2055HVIDD#PBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LTC2055HVIDD#PBF.pdf | |
| THS3122IDDA | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SO PowerPad | THS3122IDDA.pdf | |
| SN74ALS374ADW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ALS374ADW.pdf | |
| DM74AS74MX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | DM74AS74MX.pdf | |
| SN74CBTLV16210VR | Bus Switch 10 x 1:1 48-TVSOP | SN74CBTLV16210VR.pdf | |
| IS42S16100F-5TL | IC SDRAM 16M 200MHZ 50TSOP | IS42S16100F-5TL.pdf |