| Manufacturer Part Number: | S1PK-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PK-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PK-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PK-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PK-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PK-E3/85A is new and unused, you can buy S1PK-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PK-E3/85A.
| SMS7621-005LF | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 2V 50mA 75mW SOT-23-3 | SMS7621-005LF.pdf | |
| GDZ30B-HE3-18 | Zener Diode 30V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ30B-HE3-18.pdf | |
| L4004D3RP | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252 | L4004D3RP.pdf | |
| DTA114ECA-TP | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23 | DTA114ECA-TP.pdf | |
| BSS225H6327FTSA1 | MOSFET N-CH 600V 0.09A SOT-89 | BSS225H6327FTSA1.pdf | |
| FDBL0330N80 | MOSFET N-CH 80V 220A 8PSOF | FDBL0330N80.pdf | |
| LC4064ZC-75TN48C | IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP | LC4064ZC-75TN48C.pdf | |
| M2GL150T-FCS536 | IC FPGA 293 I/O 536FCBGA | M2GL150T-FCS536.pdf | |
| A1225A-1PQ100I | IC FPGA 83 I/O 100QFP | A1225A-1PQ100I.pdf | |
| PIC18F6520T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F6520T-I/PT.pdf | |
| MB90867APFV-G-182E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90860A Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90867APFV-G-182E1.pdf | |
| SN65MLVD201DR | 1/1 Transceiver Half LVDS, Multipoint 8-SOIC | SN65MLVD201DR.pdf | |
| 82V2054DAG | Telecom IC 144-TQFP (20x20) | 82V2054DAG.pdf | |
| RT9711BGF | IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP | RT9711BGF.pdf | |
| LM4050BEM3-4.1/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050BEM3-4.1/NOPB.pdf |