| Manufacturer Part Number: | S1PKHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PKHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PKHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PKHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PKHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PKHE3/85A is new and unused, you can buy S1PKHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PKHE3/85A.
| FERD40U50CFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 50V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FERD40U50CFP.pdf | |
| APT15D60BCTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 15A Through Hole, Radial TO-247-3 | APT15D60BCTG.pdf | |
| VS-22RIA100 | SCR 1000V 35A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48) | VS-22RIA100.pdf | |
| ICS870931ARI-01T | IC CLK GENERATOR LVCMOS 20QSOP | ICS870931ARI-01T.pdf | |
| 8N4SV75AC-0164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0164CDI8.pdf | |
| 8N3SV75KC-0014CDI | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0014CDI.pdf | |
| 8N4SV75KC-0118CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0118CDI.pdf | |
| TMS320C6743BPTPT2 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP | TMS320C6743BPTPT2.pdf | |
| PIC16C54CT-20E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C54CT-20E/SO.pdf | |
| TDA7491MV | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D PowerSSO-36 EPD | TDA7491MV.pdf | |
| TLV2462IDGKR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV2462IDGKR.pdf | |
| MAX9032AUA | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 8-uMAX | MAX9032AUA.pdf | |
| X40420V14I-C | Supervisor Open Drain, Open Drain 2 Channel 14-TSSOP | X40420V14I-C.pdf | |
| ADM825LYRJ-R7 | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel SOT-23-5 | ADM825LYRJ-R7.pdf | |
| LT6656BIS6-3#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.1% 5mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT6656BIS6-3#TRPBF.pdf |