| Manufacturer Part Number: | S1PKHM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 800V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PKHM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PKHM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PKHM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PKHM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PKHM3/84A is new and unused, you can buy S1PKHM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PKHM3/84A.
| BZX384C5V1-HE3-08 | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C5V1-HE3-08.pdf | |
| Z0109MA 2AL2 | TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 | Z0109MA 2AL2.pdf | |
| 8701AY-01LFT | IC CLK GEN POLARITY CTRL 48-LQFP | 8701AY-01LFT.pdf | |
| 8N4DV85KC-0158CDI8 | VCXO IC 166.62875MHz, 166.62875MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0158CDI8.pdf | |
| 8N3QV01EG-0004CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz, 161.1328MHz, 167.3365MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0004CDI8.pdf | |
| XC9536XL-7VQG44C | IC CPLD 36MC 7.5NS 44VQFP | XC9536XL-7VQG44C.pdf | |
| M1AFS1500-2FGG676I | IC FPGA 252 I/O 676FBGA | M1AFS1500-2FGG676I.pdf | |
| MP1720DH-9-LF-Z | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 10-MSOP-EP | MP1720DH-9-LF-Z.pdf | |
| SN74AVC8T245PWG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 320Mbps 24-TSSOP | SN74AVC8T245PWG4.pdf | |
| UC3848DWTR | Converter Offline Buck, Forward Converter Topology Up to 1MHz 16-SOIC | UC3848DWTR.pdf | |
| ISL97691IRTZ | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 60mA 16-TQFN (3x3) | ISL97691IRTZ.pdf | |
| LT1074HVIT#PBF | Buck, Boost, Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 2.5V 1 Output 5.5A (Switch) TO-220-5 Formed Leads | LT1074HVIT#PBF.pdf | |
| LM2586SX-5.0/NOPB | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A (Switch) TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2586SX-5.0/NOPB.pdf | |
| TPS77101DGKRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.5 V ~ 5.5 V 150mA 8-VSSOP | TPS77101DGKRG4.pdf | |
| LP38502ASDX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 5 V 1.5A 8-WSON (3x2.5) | LP38502ASDX-ADJ/NOPB.pdf |