| Manufacturer Part Number: | S1PM-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PM-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PM-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PM-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PM-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PM-E3/85A is new and unused, you can buy S1PM-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PM-E3/85A.
| AZ23C3V9-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.9V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C3V9-E3-18.pdf | |
| 1PMT5942B/TR7 | Zener Diode 51V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5942B/TR7.pdf | |
| CDLL5915D | Zener Diode 3.9V 1.25W ±1% Surface Mount DO-213AB | CDLL5915D.pdf | |
| MCP795B12-I/ST | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MCP795B12-I/ST.pdf | |
| R5F111PFAFB#30 | RL78 RL78/L1C Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 96KB (96K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F111PFAFB#30.pdf | |
| KSZ8851-16MLLI-TR | Ethernet MAC Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 48-LQFP (7x7) | KSZ8851-16MLLI-TR.pdf | |
| ADM232LJRZ-REEL | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM232LJRZ-REEL.pdf | |
| THS6182DWPR | 1/0 Driver DSL 20-SO PowerPad | THS6182DWPR.pdf | |
| NE5532AN | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | NE5532AN.pdf | |
| SN74CBTD3305CPW | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | SN74CBTD3305CPW.pdf | |
| IS61LV12824-10TQLI | IC SRAM 3MBIT 10NS 100TQFP | IS61LV12824-10TQLI.pdf | |
| TPS61061DRBRG4 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 400mA (Switch) 8-SON Exposed Pad (3x3) | TPS61061DRBRG4.pdf | |
| AP2112K-1.8TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 600mA SOT-23-5 | AP2112K-1.8TRG1.pdf | |
| S-1137C18-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SNT-6A (H) | S-1137C18-I6T2U.pdf | |
| S-1137D21-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 300mA SNT-6A (H) | S-1137D21-I6T2U.pdf |