| Manufacturer Part Number: | S1PMHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1PMHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1PMHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1PMHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1PMHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S1PMHE3/85A is new and unused, you can buy S1PMHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1PMHE3/85A.
| CMOD2004 TR13 | DIODE GEN PURP 240V 200MA SOD523 | CMOD2004 TR13.pdf | |
| RB160MM-60TR | DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU | RB160MM-60TR.pdf | |
| BAS21-HE3-18 | DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT23 | BAS21-HE3-18.pdf | |
| BLF6G10LS-200R,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.4A 40W SOT502B | BLF6G10LS-200R,112.pdf | |
| PMPB12UNEX | MOSFET N-CH 20V SOT1220 | PMPB12UNEX.pdf | |
| 8N3DV85EC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0023CDI.pdf | |
| EP20K1000EFC33-2X | IC FPGA 708 I/O 1020FBGA | EP20K1000EFC33-2X.pdf | |
| A2C00053336 | IC MCU FLASH MICOM-0.18 176LQFP | A2C00053336.pdf | |
| SP3222EBEA-L | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | SP3222EBEA-L.pdf | |
| 7WB3126MUTAG | Bus Switch 1 x 1:1 8-UDFN (1.8x1.2) | 7WB3126MUTAG.pdf | |
| SY100EPT22VKZ | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-MSOP | SY100EPT22VKZ.pdf | |
| S29GL064N90FFIS23 | IC FLASH MEM 64MBIT 64BGA | S29GL064N90FFIS23.pdf | |
| 71V67602S133PFGI8 | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | 71V67602S133PFGI8.pdf | |
| MCP73841T-410I/UN | IC CONTROLLER LI-ION 4.1V 10MSOP | MCP73841T-410I/UN.pdf | |
| A6276ELWTR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 75.5mA 24-SOIC W | A6276ELWTR.pdf |