| Manufacturer Part Number: | S2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10228 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 800V 2A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of S2K is new and unused, you can buy S2K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S2K.
| MDA950-20N1W | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 2000V (2kV) 950A Chassis Mount Module | MDA950-20N1W.pdf | |
| PM75CL1A120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 75A Module | PM75CL1A120.pdf | |
| IRF8010SPBF | MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK | IRF8010SPBF.pdf | |
| 8N4DV85EC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0001CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0086CDI8 | VCXO IC 350MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0086CDI8.pdf | |
| MCP4252-104E/MF | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 10-DFN (3x3) | MCP4252-104E/MF.pdf | |
| ISL22426WFV14Z-TK | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL22426WFV14Z-TK.pdf | |
| MB91F467SAPMC-C0046 | FR60 RISC FR MB91460S Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB91F467SAPMC-C0046.pdf | |
| MAX4611ESD | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 14-SO | MAX4611ESD.pdf | |
| MC33978AES | Multiple Switch Detection Interface 32-QFN (5x5) | MC33978AES.pdf | |
| MCP6V64T-E/ST | Zero-Drift Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MCP6V64T-E/ST.pdf | |
| SN74AHC05PW | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-TSSOP | SN74AHC05PW.pdf | |
| MC10EP58DTG | Multiplexer 1 x 2:1 8-TSSOP | MC10EP58DTG.pdf | |
| MT29F32G08FAAWP:A TR | IC FLASH 32GBIT 48TSOP | MT29F32G08FAAWP:A TR.pdf | |
| MIC4429CN | IC DRIVER MOSFET 6A LO SIDE 8DIP | MIC4429CN.pdf |