| Manufacturer Part Number: | S4PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PG-M3/86A is new and unused, you can buy S4PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PG-M3/86A.
| EGL41D/1 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB | EGL41D/1.pdf | |
| 1N1188 | Diode Standard 400V 35A Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N1188.pdf | |
| DZ2S030M0L | Zener Diode 3V 150mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B | DZ2S030M0L.pdf | |
| JANTX1N4112DUR-1 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTX1N4112DUR-1.pdf | |
| IPP60R099C7XKSA1 | MOSFET N-CH 600V 22A TO220-3 | IPP60R099C7XKSA1.pdf | |
| AOI403 | MOSFET P-CH 30V 15A TO251A | AOI403.pdf | |
| ISPLSI 2064A-80LJN84 | IC CPLD 64MC 15NS 84PLCC | ISPLSI 2064A-80LJN84.pdf | |
| 5SGXEA3H2F35I3N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA3H2F35I3N.pdf | |
| LM3S8630-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S8630-IQC50-A2.pdf | |
| MB96F338YSAPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96330 Microcontroller IC 16-Bit 48MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB96F338YSAPMC-GE1.pdf | |
| MAX9725AEBC+TG45 | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 12-UCSP | MAX9725AEBC+TG45.pdf | |
| SY10E167JC | Multiplexer 6 x 2:1 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10E167JC.pdf | |
| S25FL512SAGBHIS10 | IC FLASH 512MBIT CMOS SPI 24BGA | S25FL512SAGBHIS10.pdf | |
| TPS92510DGQ | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1.5A 10-MSOP-PowerPad | TPS92510DGQ.pdf | |
| MIC2821-4GJLYML-TR | Handheld/Mobile Devices PMIC 16-MLF® (4x4) | MIC2821-4GJLYML-TR.pdf |