| Manufacturer Part Number: | S4PKHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 4A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PKHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PKHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PKHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PKHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PKHM3/87A is new and unused, you can buy S4PKHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PKHM3/87A.
| VB20200C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VB20200C-E3/4W.pdf | |
| VI20150CHM3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VI20150CHM3/4W.pdf | |
| VS-40HFR100M | Diode Standard, Reverse Polarity 1000V (1kV) 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HFR100M.pdf | |
| TZM5230F-GS08 | Zener Diode 4.7V 500mW Surface Mount SOD-80 | TZM5230F-GS08.pdf | |
| DMG564040R | TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 | DMG564040R.pdf | |
| DDTC124GKA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 | DDTC124GKA-7-F.pdf | |
| NTQD6866R2G | MOSFET 2N-CH 20V 4.7A 8TSSOP | NTQD6866R2G.pdf | |
| 8N4DV85LC-0025CDI | VCXO IC 25MHz, 25MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0025CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-0134CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0134CDI8.pdf | |
| X1227S8I-2.7T1 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | X1227S8I-2.7T1.pdf | |
| C161PILF3VCAFXUMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 100-TQFP (14x14) | C161PILF3VCAFXUMA1.pdf | |
| CD40106BMTG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | CD40106BMTG4.pdf | |
| BR24G08F-3AGTE2 | IC EEPROM I2C BUS 8KBIT 8SOP | BR24G08F-3AGTE2.pdf | |
| BQ24002PWPG4 | IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP | BQ24002PWPG4.pdf | |
| XC6122D433ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D433ER-G.pdf |