| Manufacturer Part Number: | S4PM-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PM-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PM-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PM-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PM-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PM-M3/86A is new and unused, you can buy S4PM-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PM-M3/86A.
| 1N5942PE3/TR12 | Zener Diode 51V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5942PE3/TR12.pdf | |
| Z4KE120AHE3/73 | Zener Diode 120V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | Z4KE120AHE3/73.pdf | |
| TZM5254F-GS08 | Zener Diode 27V 500mW Surface Mount SOD-80 | TZM5254F-GS08.pdf | |
| VS-ST230C14C0L | SCR 1400V 780A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB, A-PUK | VS-ST230C14C0L.pdf | |
| A2T18S162W31GSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1A 1.84GHz 20.1dB 32W NI-780GS-2L2LA | A2T18S162W31GSR3.pdf | |
| XC5VLX220-2FF1760I | IC FPGA 800 I/O 1760FBGA | XC5VLX220-2FF1760I.pdf | |
| ATSAM3S1CB-AUR | ARM® Cortex®-M3 SAM3S Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM3S1CB-AUR.pdf | |
| LPC18S30FBD144E | ARM® Cortex®-M3 LPC18xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz ROMless 144-LQFP (20x20) | LPC18S30FBD144E.pdf | |
| Z8F042ASH020SC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F042ASH020SC00TR.pdf | |
| ZGP323LAS2008C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LAS2008C00TR.pdf | |
| SAF-XC164GM-4F20F AA | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SAF-XC164GM-4F20F AA.pdf | |
| CY7C1021CV33-10ZXI | IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP | CY7C1021CV33-10ZXI.pdf | |
| CG8289AAT | IC SRAM MICROPOWER 48VFBGA | CG8289AAT.pdf | |
| AL5809-20S1-7 | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 20mA SOD-123 | AL5809-20S1-7.pdf | |
| LTC690IS8#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | LTC690IS8#PBF.pdf |