| Manufacturer Part Number: | S5PMS-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 1.8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S5PMS-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S5PMS-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 2A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 11pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S5PMS-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S5PMS-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S5PMS-M3/87A is new and unused, you can buy S5PMS-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S5PMS-M3/87A.
| MUR2510 | Diode Standard 100V 25A Chassis, Stud Mount DO-4 | MUR2510.pdf | |
| NTHD5904NT3G | MOSFET N-CH 20V 2.5A CHIPFET | NTHD5904NT3G.pdf | |
| 8N3Q001KG-0010CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz, 672.16MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0010CDI.pdf | |
| MX7845JP+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | MX7845JP+.pdf | |
| XC4VLX160-11FF1148C | IC FPGA 768 I/O 1148FCBGA | XC4VLX160-11FF1148C.pdf | |
| MB9BF315NBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B310R Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 416KB (416K x 8) FLASH 112-PFBGA (10x10) | MB9BF315NBGL-GE1.pdf | |
| MAX208EEAG+ | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SSOP | MAX208EEAG+.pdf | |
| 74ACT573B | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-DIP | 74ACT573B.pdf | |
| AT49BV8192AT-11CI | IC FLASH 8MBIT 110NS 48CBGA | AT49BV8192AT-11CI.pdf | |
| TC4427EUA | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP | TC4427EUA.pdf | |
| MAX6365PKA31+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-8 | MAX6365PKA31+T.pdf | |
| UC3526ADWTR | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 18-SOIC | UC3526ADWTR.pdf | |
| MIC2164-3YMM | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP | MIC2164-3YMM.pdf | |
| ISL9104IRUAZ-T7A | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 6-UFDFN | ISL9104IRUAZ-T7A.pdf | |
| MP2209DL-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2A 14-VFDFN Exposed Pad | MP2209DL-LF-P.pdf |