| Manufacturer Part Number: | S70K |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 70A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S70K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S70K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 70A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 70A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S70K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S70K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of S70K is new and unused, you can buy S70K GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S70K.
| STTH3L06B | Diode Standard 600V 3A Surface Mount D-Pak | STTH3L06B.pdf | |
| LTC2274CUJ#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2274CUJ#PBF.pdf | |
| M5-128/120-12YI/1 | IC CPLD 128MC 12NS 160QFP | M5-128/120-12YI/1.pdf | |
| PIC16C74B-04E/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C74B-04E/PT.pdf | |
| SY88933VKG | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88933VKG.pdf | |
| MC74HCT74ADR2G | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | MC74HCT74ADR2G.pdf | |
| 7133LA55PF8 | IC SRAM 32KBIT 55NS 100TQFP | 7133LA55PF8.pdf | |
| IRS2530DSPBF | IC BALLAST CTRL DIM 600V 8-SOIC | IRS2530DSPBF.pdf | |
| LM4041DIM3X-ADJ/NOPB | Shunt Voltage Reference IC 10V ±1% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4041DIM3X-ADJ/NOPB.pdf | |
| LA5797MC-BH | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Adjustable 7.5V 1 Output 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LA5797MC-BH.pdf |