| Manufacturer Part Number: | SAF-XC866-4FRI 3V BE |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 86MHz 16KB (16K x 8) FLASH 38-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SAF-XC866-4FRI 3V BE Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SAF-XC866-4FRI 3V BE | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/May/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | XC8xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | XC800 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 86MHz | |
| Connectivity | SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 19 | |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 768 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SAF-XC866-4FRI 3V BE | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SAF-XC866-4FRI 3V BE is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of SAF-XC866-4FRI 3V BE is new and unused, you can buy SAF-XC866-4FRI 3V BE Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SAF-XC866-4FRI 3V BE.
| MDK950-14N1W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1400V (1.4kV) 950A Chassis Mount Module | MDK950-14N1W.pdf | |
| DTA115EKAT146 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 | DTA115EKAT146.pdf | |
| 8N3DV85FC-0068CDI | VCXO IC 161.1328MHz, 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0068CDI.pdf | |
| MCP4361-104E/ST | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 20-TSSOP | MCP4361-104E/ST.pdf | |
| AD5144ABRUZ100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP | AD5144ABRUZ100-RL7.pdf | |
| XMC1301T016F0016ABXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH PG-TSSOP-16-8 | XMC1301T016F0016ABXUMA1.pdf | |
| 11LC020T-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC | 11LC020T-I/SN.pdf | |
| A6821SLW-T | IC SINK DRIVER 8BIT LATCH 16SOIC | A6821SLW-T.pdf | |
| XC6122A419MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A419MR-G.pdf | |
| MIC23159YML-T5 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 2 Output 2A 20-VFQFN Exposed Pad, 20-MLF® | MIC23159YML-T5.pdf | |
| LP2992IM5X-1.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 250mA SOT-23-5 | LP2992IM5X-1.5/NOPB.pdf | |
| ADP7156ARDZ-3.3-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.2A 8-SOIC Exposed Pad | ADP7156ARDZ-3.3-R7.pdf |