| Manufacturer Part Number: | SAF-XC886-8FFA 5V AC |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SAF-XC886-8FFA 5V AC Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SAF-XC886-8FFA 5V AC | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | XC8xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | XC800 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 34 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1.75K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 48-TQFP | |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SAF-XC886-8FFA 5V AC | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SAF-XC886-8FFA 5V AC is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of SAF-XC886-8FFA 5V AC is new and unused, you can buy SAF-XC886-8FFA 5V AC Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SAF-XC886-8FFA 5V AC.
| 60CNQ045 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole PRM3 | 60CNQ045.pdf | |
| NSR0240HT1G | DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD323 | NSR0240HT1G.pdf | |
| VS-80PFR120 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 80A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-80PFR120.pdf | |
| A180RP | Diode Standard 1000V (1kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | A180RP.pdf | |
| BAV16WS-13-F | Diode Standard 75V 150mA Surface Mount SOD-323 | BAV16WS-13-F.pdf | |
| MMBZ5246B | Zener Diode 16V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5246B.pdf | |
| 3EZ19D10/TR12 | Zener Diode 19V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ19D10/TR12.pdf | |
| JAN1N3036C-1 | Zener Diode 47V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JAN1N3036C-1.pdf | |
| IPP65R110CFDAAKSA1 | MOSFET N-CH 650V TO-220-3 | IPP65R110CFDAAKSA1.pdf | |
| IRFR12N25DCTRLP | MOSFET N-CH 250V 14A DPAK | IRFR12N25DCTRLP.pdf | |
| 8N4SV76FC-0167CDI8 | VCXO IC 98MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0167CDI8.pdf | |
| 8N4SV76AC-0132CDI | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0132CDI.pdf | |
| X9429WS16I-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 16-SOIC | X9429WS16I-2.7T1.pdf | |
| ATTINY88-AU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATTINY88-AU.pdf | |
| PIC16C717-I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C717-I/SS.pdf |