| Manufacturer Part Number: | SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | XC8xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | XC800 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | CAN, LIN, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | 24KB (24K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1.75K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) | |
| Standard Package | 1,900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC is new and unused, you can buy SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SAF-XC888CLM-6FFA 5V AC.
| MF200K04F3-BP | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 400V 100A Chassis Mount F3 Module | MF200K04F3-BP.pdf | |
| MMBZ4713-E3-08 | Zener Diode 30V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4713-E3-08.pdf | |
| JAN1N5518D-1 | Zener Diode 3.3V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N5518D-1.pdf | |
| MUN5132T1G | TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 | MUN5132T1G.pdf | |
| MRF7S38010HR3 | RF Mosfet LDMOS 30V 160mA 3.4GHz ~ 3.6GHz 15dB 2W NI-400-240 | MRF7S38010HR3.pdf | |
| STL8N65M2 | MOSFET N-CH 650V 5A PWRFLAT56 HV | STL8N65M2.pdf | |
| AT32UC3A3256S-CTUR | AVR AVR®32 UC3 A3 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-FFBGA (11x11) | AT32UC3A3256S-CTUR.pdf | |
| DS92LV0412SQ/NOPB | 1.4Gbps Deserializer 1 Input 5 Output 48-WQFN (7x7) | DS92LV0412SQ/NOPB.pdf | |
| TC7SZU04FE,LJ(CT | Inverter IC 1 Channel ESV | TC7SZU04FE,LJ(CT.pdf | |
| R1EX24512BSAS0I#S0 | IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOP | R1EX24512BSAS0I#S0.pdf | |
| 7142SA55C | IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP | 7142SA55C.pdf | |
| STK11C88-SF45 | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC | STK11C88-SF45.pdf | |
| MIC94095YC6-TR | IC LOAD SW HGH SIDE 1.2A SC70-6 | MIC94095YC6-TR.pdf | |
| S-1000C22-N4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-1000C22-N4T1U.pdf | |
| ADM1815-20ARTZ-RL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | ADM1815-20ARTZ-RL7.pdf |