| Manufacturer Part Number: | SAF-XC888LM-6FFI 5V AC |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SAF-XC888LM-6FFI 5V AC Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SAF-XC888LM-6FFI 5V AC | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/May/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | XC8xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | XC800 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | LIN, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | 24KB (24K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1.75K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) | |
| Standard Package | 1,900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SAF-XC888LM-6FFI 5V AC | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SAF-XC888LM-6FFI 5V AC is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of SAF-XC888LM-6FFI 5V AC is new and unused, you can buy SAF-XC888LM-6FFI 5V AC Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SAF-XC888LM-6FFI 5V AC.
| BZX84C3V6T-7-F | Zener Diode 3.6V 150mW ±6% Surface Mount SOT-523 | BZX84C3V6T-7-F.pdf | |
| 8N3SV76KC-0151CDI8 | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0151CDI8.pdf | |
| MAX5388LAUB+T | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-uMAX | MAX5388LAUB+T.pdf | |
| A54SX32-1PQG208M | IC FPGA 174 I/O 208QFP | A54SX32-1PQG208M.pdf | |
| LT1081ISW#TRPBF | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | LT1081ISW#TRPBF.pdf | |
| AD820ARZ | J-FET Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD820ARZ.pdf | |
| MAX4382ESD+ | Voltage Feedback Amplifier 3 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MAX4382ESD+.pdf | |
| SN74AUP1G74RSER | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8UQFN | SN74AUP1G74RSER.pdf | |
| CAT24C32YI-GT3JN | IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP | CAT24C32YI-GT3JN.pdf | |
| MAX6846KASD3+T | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry SOT-23-8 | MAX6846KASD3+T.pdf | |
| UCC3911DP-2 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-SOIC | UCC3911DP-2.pdf | |
| AP2191MPG-13 | IC PWR SW USB 1CH 1.5A 8-MSOP | AP2191MPG-13.pdf |