| Manufacturer Part Number: | SAK-XC888C-8FFI 5V AC |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SAK-XC888C-8FFI 5V AC Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SAK-XC888C-8FFI 5V AC | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | XC8xx | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | XC800 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | CAN, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1.75K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) | |
| Standard Package | 1,900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SAK-XC888C-8FFI 5V AC | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SAK-XC888C-8FFI 5V AC is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of SAK-XC888C-8FFI 5V AC is new and unused, you can buy SAK-XC888C-8FFI 5V AC Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SAK-XC888C-8FFI 5V AC.
| VS-ST330S14P0PBF | SCR 1400V 520A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST330S14P0PBF.pdf | |
| SI4834BDY-T1-E3 | MOSFET 2N-CH 30V 5.7A 8-SOIC | SI4834BDY-T1-E3.pdf | |
| APTM50DUM25TG | MOSFET 2N-CH 500V 149A LP8 | APTM50DUM25TG.pdf | |
| 8N4DV85EC-0119CDI | VCXO IC 533MHz, 400MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0119CDI.pdf | |
| 8N3DV85KC-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0155CDI.pdf | |
| 8N4Q001EG-0089CDI | Clock Oscillator IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0089CDI.pdf | |
| M2GL100-FCG1152 | IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA | M2GL100-FCG1152.pdf | |
| A42MX16-1VQG100M | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX16-1VQG100M.pdf | |
| CY8C4247FNI-BL483T | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C4xx8 BLE Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 68-WLCSP (3.52x3.91) | CY8C4247FNI-BL483T.pdf | |
| SPC5606SF2VLU6R | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5606SF2VLU6R.pdf | |
| TLE72592GEXUMA1 | 1/1 Transceiver Full LIN PG-DSO-8 | TLE72592GEXUMA1.pdf | |
| TLC5924DAPR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 80mA 32-HTSSOP | TLC5924DAPR.pdf | |
| MAX5039EUA+T | Processor PMIC 8-uMAX | MAX5039EUA+T.pdf | |
| MAX6865UK39D5S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK39D5S+T.pdf | |
| MIC39300-2.5BU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 3A TO-263-3 | MIC39300-2.5BU.pdf |