| Manufacturer Part Number: | SCHJ22.5K |
|---|---|
| Manufacturer: | Semtech Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 22500V (22.5kV) 50mA Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SCHJ22.5K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SCHJ22.5K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Semtech Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 22500V (22.5kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 50mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 30V @ 100mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 22500V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SCHJ22.5K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SCHJ22.5K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Semtech Corporation all series components. The condition of SCHJ22.5K is new and unused, you can buy SCHJ22.5K Semtech Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SCHJ22.5K.
| BAW56T,115 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 90V 150mA (DC) Surface Mount SC-75, SOT-416 | BAW56T,115.pdf | |
| VS-15ETH06FPPBF | DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP | VS-15ETH06FPPBF.pdf | |
| 1N5924BUR-1 | Zener Diode 9.1V 1.25W ±5% Surface Mount DO-213AB | 1N5924BUR-1.pdf | |
| JAN1N981DUR-1 | Zener Diode 68V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JAN1N981DUR-1.pdf | |
| MSFC25-08 | SCR Module 800V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | MSFC25-08.pdf | |
| BSZ0902NS | MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 | BSZ0902NS.pdf | |
| VN2222LLG | MOSFET N-CH 60V 150MA TO-92 | VN2222LLG.pdf | |
| PIC16F917-E/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16F917-E/P.pdf | |
| PIC17LC42A-08/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (2K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC17LC42A-08/L.pdf | |
| MAX353ESE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SO | MAX353ESE+.pdf | |
| MC10H162PG | Decoder 1 x 3:8 16-DIP | MC10H162PG.pdf | |
| SN74CBTS3384DWR | Bus Switch 5 x 1:1 24-SOIC | SN74CBTS3384DWR.pdf | |
| LM3824MM-2.0 | Current Gauge Regulator High-Side 8-VSSOP | LM3824MM-2.0.pdf | |
| TLC5940PWPR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 120mA 28-HTSSOP | TLC5940PWPR.pdf | |
| LC898200A-TBM-H | IC MOTOR DVR IRIS/AF/ZOOM | LC898200A-TBM-H.pdf |