| Manufacturer Part Number: | SDUR2060W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 20A Through Hole TO-247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR2060W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR2060W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR2060W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR2060W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR2060W is new and unused, you can buy SDUR2060W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR2060W.
| SBLB2040CT-E3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBLB2040CT-E3/81.pdf | |
| IRKD56/12A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1200V (1.2kV) 60A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKD56/12A.pdf | |
| HSMP-3832-TR2G | RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 200V 1A 250mW SOT-23-3 | HSMP-3832-TR2G.pdf | |
| 8N4SV76LC-0058CDI | VCXO IC 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0058CDI.pdf | |
| LTC1592BIG#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SSOP | LTC1592BIG#TRPBF.pdf | |
| TMS320C6474FZUN8 | IC DSP MULTICORE 561FCBGA | TMS320C6474FZUN8.pdf | |
| XC4005E-2TQ144C | IC FPGA 112 I/O 144TQFP | XC4005E-2TQ144C.pdf | |
| PIC16C774/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C774/L.pdf | |
| R5F212L4SDFP#V2 | R8C R8C/2x/2L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212L4SDFP#V2.pdf | |
| MB90020PMT-GS-157-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-157-BND.pdf | |
| LTC6256IKC#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-UTDFN-EP (2x2) | LTC6256IKC#TRPBF.pdf | |
| SN74LVC1GU04DRYR | Inverter IC 1 Channel 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1GU04DRYR.pdf | |
| S29GL01GS11DHB013 | IC FLASH MEM 1GBIT 64BGA | S29GL01GS11DHB013.pdf | |
| XC6121A518ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A518ER-G.pdf | |
| XC6122A743MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A743MR-G.pdf |