| Manufacturer Part Number: | SDUR3020W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9310 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 30A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR3020W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR3020W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR3020W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR3020W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR3020W is new and unused, you can buy SDUR3020W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR3020W.
| 1N4764A-T | Zener Diode 100V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4764A-T.pdf | |
| IXTP26P10T | MOSFET P-CH 100V 26A TO-220 | IXTP26P10T.pdf | |
| ADS1278SKGDA | 24 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Sigma-Delta | ADS1278SKGDA.pdf | |
| PIC12CE673-04/P | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 8-PDIP | PIC12CE673-04/P.pdf | |
| MB91F467SAPMC-C0043 | FR60 RISC FR MB91460S Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB91F467SAPMC-C0043.pdf | |
| MAX4996LETG+T | 3 Circuit IC Switch 2:2 4 Ohm 24-TQFN (4x4) | MAX4996LETG+T.pdf | |
| LMV1032URX-15/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 4-DSBGA | LMV1032URX-15/NOPB.pdf | |
| OP282GS-REEL7 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OP282GS-REEL7.pdf | |
| MC10EL35DTR2 | IC JK TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP | MC10EL35DTR2.pdf | |
| SN74LS266D | XNOR (Exclusive NOR) IC 4 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74LS266D.pdf | |
| SN74AHC86PWRG4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74AHC86PWRG4.pdf | |
| QS3L384QG | Bus FET Exchange Switch 5 x 1:1 24-QSOP | QS3L384QG.pdf | |
| UCC27512DRST | IC GATE DVR LOW SIDE 1CH 6WSON | UCC27512DRST.pdf | |
| MCP1825S-3302E/AB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA TO-220-3 | MCP1825S-3302E/AB.pdf | |
| S-1333A18-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-23-5 | S-1333A18-M5T1U3.pdf |