| Manufacturer Part Number: | SDUR3030W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9310 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR3030W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR3030W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR3030W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR3030W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR3030W is new and unused, you can buy SDUR3030W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR3030W.
| KBPC2504-G | RECTIFIER BRIDGE 25A 400V KBPC | KBPC2504-G.pdf | |
| BM63764S-VC | Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600V 15A 25-DIP Module | BM63764S-VC.pdf | |
| IXFT36N60P | MOSFET N-CH 600V 36A TO-268 D3 | IXFT36N60P.pdf | |
| 8N3SV75LC-0109CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0109CDI8.pdf | |
| PIC16C65A-20/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C65A-20/L.pdf | |
| MB90024PMT-GS-318 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-318.pdf | |
| MC8640DTHX1250HE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.25GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8640DTHX1250HE.pdf | |
| KSZ8895FMQ | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY MII, RMII Interface 128-PQFP (14x20) | KSZ8895FMQ.pdf | |
| TSM104WID | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SO | TSM104WID.pdf | |
| PI3B3125LEX | Bus Switch 1 x 1:1 14-TSSOP | PI3B3125LEX.pdf | |
| MC100EP17DTG | IC RCVR/DRV ECL QUAD DFF 20TSSOP | MC100EP17DTG.pdf | |
| MT47H64M16HR-25E XIT:H | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS FBGA | MT47H64M16HR-25E XIT:H.pdf | |
| MAX817LCUA+ | Supervisor 1 Channel 8-uMAX | MAX817LCUA+.pdf | |
| TPS54294RSAR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 2 Output 2A 16-VQFN Exposed Pad | TPS54294RSAR.pdf | |
| S6AP413AFBGN1C000 | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V, 1.8V, 3.3V, 1.2V 4 Output 2A, 1.2A, 600mA, 2A 32-WFQFN Exposed Pad | S6AP413AFBGN1C000.pdf |