| Manufacturer Part Number: | SDUR6020W |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 60A Through Hole TO-247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SDUR6020W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SDUR6020W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.08V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SDUR6020W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SDUR6020W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of SDUR6020W is new and unused, you can buy SDUR6020W SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SDUR6020W.
| LTC2369CDE-18#TRPBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-DFN (4x3) | LTC2369CDE-18#TRPBF.pdf | |
| MAX5813AUD+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 14-TSSOP | MAX5813AUD+T.pdf | |
| PIC16LF1789-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH | PIC16LF1789-I/PT.pdf | |
| DSPIC33EP512GP806T-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33EP512GP806T-E/PT.pdf | |
| LTC4303IDD#TRPBF | Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 8-DFN (3x3) | LTC4303IDD#TRPBF.pdf | |
| SN74ALS679DW | Magnitude Comparator 12 Bit Active High Output 20-SOIC | SN74ALS679DW.pdf | |
| ZXLD1356DACTC | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 550mA 6-DFN3030 (3x3) | ZXLD1356DACTC.pdf | |
| MP3387LGRT-Z | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 45mA 24-TQFN (4x4) | MP3387LGRT-Z.pdf | |
| MAX16046CETN+T | Supervisor Open Drain, Push-Pull 12 Channel 56-TQFN (8x8) | MAX16046CETN+T.pdf | |
| X40626V14-4.5AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 14-TSSOP | X40626V14-4.5AT1.pdf | |
| TC1301B-FFAVMFTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-DFN-EP (3x3) | TC1301B-FFAVMFTR.pdf | |
| ISL9011IRKNZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.85V, 3.3V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9011IRKNZ-T.pdf |