| Manufacturer Part Number: | SE07PB-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 700mA Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PB-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PB-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PB-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PB-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PB-E3/85A is new and unused, you can buy SE07PB-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PB-E3/85A.
| BAS40-05,235 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-05,235.pdf | |
| MBRT60020 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 20V 600A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT60020.pdf | |
| SMAJ5933BE3/TR13 | Zener Diode 22V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5933BE3/TR13.pdf | |
| 3EZ20D2E3/TR8 | Zener Diode 20V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ20D2E3/TR8.pdf | |
| BZX84C5V1_D87Z | Zener Diode 5.1V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C5V1_D87Z.pdf | |
| PTFB213208FVV1R0XTMA1 | IC AMP RF LDMOS H-34275G-6 | PTFB213208FVV1R0XTMA1.pdf | |
| SI4134DY-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC | SI4134DY-T1-E3.pdf | |
| JAN2N6790U | MOSFET N-CH 18-LCC | JAN2N6790U.pdf | |
| PIC16LF18325-E/ST | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-TSSOP | PIC16LF18325-E/ST.pdf | |
| WJLXT971ALC.A4-857344 | 1/1 Transceiver Full Ethernet 64-LQFP (10x10) | WJLXT971ALC.A4-857344.pdf | |
| OPA2335AIDR | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2335AIDR.pdf | |
| TC7SET86FU(T5L,F,T | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel USV | TC7SET86FU(T5L,F,T.pdf | |
| SN74ALVCH162601DLR | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | SN74ALVCH162601DLR.pdf | |
| DPA425PN | DPA-Switch® Converter, Power Over Ethernet and Telecom Applications Voltage Regulator IC 1 Output 8-DIP | DPA425PN.pdf |