| Manufacturer Part Number: | SE07PD-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 700mA Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SE07PD-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SE07PD-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 700mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SE07PD-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SE07PD-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SE07PD-E3/85A is new and unused, you can buy SE07PD-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SE07PD-E3/85A.
| VS-HFA16PA120CPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V (1.2kV) 8A (DC) Through Hole TO-247-3 | VS-HFA16PA120CPBF.pdf | |
| MBRD8100TR | DIODE SCHOTTKY 100V 8A DPAK | MBRD8100TR.pdf | |
| MRF6VP11KHR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 150mA 130MHz 26dB 1000W NI-1230 | MRF6VP11KHR5.pdf | |
| IXTY8N65X2 | MOSFET N-CH 650V 8A X2 TO-252 | IXTY8N65X2.pdf | |
| 8N3SV75AC-0076CDI8 | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0076CDI8.pdf | |
| LTC2365HTS8#TRMPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-8 | LTC2365HTS8#TRMPBF.pdf | |
| EPF10K200SFC484-2 | IC FPGA 369 I/O 484FBGA | EPF10K200SFC484-2.pdf | |
| XC4013L-5PQ208C | IC FPGA 160 I/O 208QFP | XC4013L-5PQ208C.pdf | |
| STPMS1BPQR | IC SMART SENSOR ASSP W/PGA 16QFN | STPMS1BPQR.pdf | |
| Z86M1720ASC00TR | Ethernet Controller Interface 100-VQFP (14x14) | Z86M1720ASC00TR.pdf | |
| MC10H174L | Multiplexer 2 x 4:1 16-CDIP | MC10H174L.pdf | |
| LA6548NH-TE-L-E | IC MOTOR DVR BTL 4CH 28HSOP | LA6548NH-TE-L-E.pdf | |
| LM2587T-ADJ/LF03 | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 5A (Switch) TO-220-5 Formed Leads | LM2587T-ADJ/LF03.pdf | |
| TPS7225QP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 250mA 8-PDIP | TPS7225QP.pdf | |
| AP2202K-2.8TRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SOT-23-5 | AP2202K-2.8TRE1.pdf |